Лижні гонки – одна з найпопулярніших і найвидовищніших зимових дисциплін. Як завжди, команда наших лижників готується гідно поборотися й показати добрі результати до черговій Білій Олімпіаді. Згадаємо, на попередніх Іграх серед українських гонщиків в червоній групі стартували Ірина Тараненко-Тереля і Валентина Шевченко. Як готуються лижники до Ванкувера-2010? Надаємо слово тренерам
Лижні гонки – одна з найпопулярніших і найвидовищніших зимових дисциплін. Як завжди, до чергової Білої Олімпіади команда наших лижників готується гідно поборотися й показати добрі результати. Згадаємо, на попередніх Іграх серед українських гонщиків в червоній групі стартували Ірина Тараненко-Тереля і Валентина Шевченко. Як готуються лижники до Ванкувера-2010? Надаємо слово тренерам.
- В’ячеславе Генріховичу, до початку Білої Олімпіади залишилося три місяці. Як ви оцінюєте сьогодні рівень підготовленості збірної команди? – поцікавилися ми в головного тренера збірної команди України з лижних гонок В’ячеслава Яржинського.
– Оцінюю оптимістично. Всі спортсмени, що є кандидатами на участь в Іграх у Ванкувері, виконали заплановані програми підготовки і перейшли до змагального періоду.
- Який кількісний склад команди планується на участь в Олімпійських іграх? Скільки олімпійських ліцензій вже виборено?
– Процес завоювання ліцензій продовжується і зараз. На жаль, введення змін до правил кваліфікації та розподілення олімпійських квот внесло певний хаос. Якщо раніше кількість квот розраховувалась окремо для жінок і чоловіків, що цілком логічно, то тепер всіх зведено в один загальний список без урахування статі і спеціалізації. За попередніми підрахунками, на сьогодні українські лижники мають лише чотири замість раніше запланованих одинадцяти ліцензій. До речі, у попередні роки, коли жінок і чоловіків рахували окремо, менше 13 ліцензій українські лижники не здобували.
- Чи маємо надію отримати більше?
– Згідно з вимогами МОК шанс вибороти місце у Ванкувері атлети мають до 18 січня наступного року. Тож у нас ще більше двох місяців для того, щоб потрапити до числа 310 кращих гонщиків світу згідно зі світовим рейтинговим списком Міжнародної лижної федерації. До цього кола можуть увійти шість-сім наших лижниць. Дівчата в нас традиційно мають більше шансів. Окрім Валентини Шевченко, це Віта Якимчук, Марина Анцибор, Лада Нестеренко, Катерина Григоренко, Тетяна Завалій, Зоя Обіух, Марина Лісогор. До речі, Лада Нестеренко цього року стала чемпіонкою світу з лижоролерів, що свідчить про добрий функціональний стан спортсменки. Та й інші дівчата почуваються добре. Що стосується чоловіків, тут є надія отримати дві-три, а можливо й чотири, квоти. У такому разі зможемо взяти участь у чоловічій естафеті. Серед кандидатів Роман Лейбюк, Віталій Штунь, Василь Коваль, Михайло Гуменяк, Олександр Пуцко, Іван та Мирослав Білосюки.
- Видно, що ви не в захваті від нової системи олімпійської кваліфікації та розподілення квот на участь у зимових Олімпійських іграх у Ванкувері?
– На мою думку, це зроблено дуже неправильно. Після оголошення кваліфікаційних вимог минуло дуже багато часу, перш ніж було ясно визначено схему підрахунку спільного світового рейтингу чоловіків та жінок, спринтерів та марафонців. І лише наприкінці минулого сезону було оголошено результат цих підрахунків, який дещо приголомшив. Нас просто поставили перед фактом. Варто додати, що нові правила взагалі позбавили участі в Олімпійських іграх представників деяких країн, а також істотно зменшили можливість представництва країн у командній гонці. Якщо в Турині в естафеті взяли участь 15 чоловічих та 17 жіночих команд, то відповідно до поточних розрахунків квот у Ванкувері їх буде не більше 10.
- В яких видах програми братимете учать? Кращим результатом українських гонщиків на останній Олімпіаді було восьме місце наших дівчат в естафеті.
– З цим питанням ми визначимось, коли буде остаточно відомий розподіл квот, відповідно до того, хто з атлетів отримає олімпійську путівку. Звісно, покладаємо надії на естафету: в ній заплановане 6–8 місце у жінок.
- Чи хотіли б ви внести якісь зміни до сучасної олімпійської програми у лижних гонках?
– Мабуть, ні. Сьогодні олімпійська програма має класичну структуру, яка аналогічна програмі чемпіонату світу, і ми ведемо підготовку до всіх її видів. На жаль, нам бракує коштів для окремої підготовки спринтерської групи.
- Які проблеми в ході підготовки вас турбують сьогодні? Чи бракує чогось для повного виконання плану підготовки?
– Відповідь на ці питання буде традиційно банальною. Як завжди, нам бракує фінансування. А взагалі-то всі питання мають вирішення за наявності коштів. Лише одну проблему хочеться виділити окремо – сьогодні у нас немає спортивних лікарів потрібної кваліфікації. Є спеціалісти загального профілю, які, безумовно, з набуттям досвіду відповідатимуть вимогам спорту. Але це буде колись.
- Яка програма підготовки команди до Олімпійських ігор?
– Враховуючи ситуацію з ліцензіями, подальші плани передбачають участь у серії міжнародних рейтингових змагань FIS, де спортсмени матимуть можливість покращити рейтингові пункти, щоб увійти у визначені 310. Наприкінці жовтня ми вирушаємо до фінського Леві на снігову підготовку, 13 листопада розпочнеться змагальний сезон у Муоніо (Фінляндія). За цим слідують етапи Кубка світу в норвезькому Бейтостолені, фінському Куусамо, в Давосі (Швейцарія) та Роглі (Словенія). Новий рік розпочнеться з серії змагань Тур-де-Скі, які ми розглядаємо як ліцензійні старти. Далі атлети візьмуть участь в етапі Кубка Європи у Красногорську (Росія), і після цього команда повернеться на Батьківщину. Валентина Шевченко з тренером Валерієм Лесніковим 17 січня вирушить до Канади, де проведе останній перед Іграми у Ванкувері період і виступить в етапі Кубка світу у Кенморі. Решта атлетів, які отримають ліцензії, переїдуть до Італії на навчально-тренувальний збір у середньогір’ї. А ті, хто залишиться, візьмуть участь в етапі Кубка Східної Європи, що відбудеться у Харкові. Четвертого лютого команда вилетить на Олімпійські ігри.
- Як оцінюєте рівень технічної підготовленості українських атлетів?
– Технічна підготовленість лижника вимагає постійного вдосконалення. Тому ми завжди приділяємо велику увагу цьому питанню, особливо зараз, стаючи на перший сніг. Звісно, на цьому етапі робота ведеться вже індивідуально з кожним спортсменом. Але загалом рівнем технічної підготовленості команди я задоволений.
- Який психологічний клімат у команді зараз?
– Бадьорий. У лижних гонках ніколи не було конфліктних ситуацій. Усі досить контактні й конструктивно спілкуються між собою. Що до невпевненості, пов’язаної з олімпійськими квотами, то взагалі ми можемо розглядати її як стимулюючий фактор, що мобілізуватиме всі резерви спортсменів.
- Вже відомі параметри олімпійських трас. Як ви оцінюєте майбутні змагальні умови? Чи сприятливі вони для наших атлетів?
– Ми опрацьовували цю інформацію. Валентина Шевченко вже виступала у Вістлер Олімпік Парк, і вони з Валерієм Лесніковим поділилися своїми враженнями, на жаль і не дуже схвальними. За відгуками атлетів багатьох лижних країн, олімпійські траси могли б бути більш серйозними у плані перепаду висот. Але ми моделювали ці параметри у підготовці, і наші спортсмени готові до таких трас. Отже, всі будуть у рівних умовах.
- У Турині частина команди з лижних гонок розміщувалася окремо, не в Олімпійському селищі. Де проживатимете цього разу?
– Оскільки Олімпійське селище та змагальні траси розташовані на приблизно одному рівні, шукати інші місця проживання немає сенсу. Будемо розміщатися разом з усіма.
- Чи можна зараз робити якісь прогнози щодо результатів наших спортсменів?
– Прогнозування на змаганнях такого рангу завжди справа невдячна. Можу лише сказати, що всі наші лижники боротимуться за досягнення запланованих результатів. В індивідуальних гонках, звісно, окрім Валентини Шевченко, це потрапляння до червоної тридцятки.
05.01.2010 :: ФЛСУ
tags: лижні гонки інтерв'ю головним тренером в'ячеславом яржинським