Із 6 по 28 жовтня в Пітцталі, Австрія, відбувся завершальний перед змагальним сезоном навчально-тренувальний збір українських гірськолижників. Загалом у НТЗ взяли участь 12 спортсменів, серед яких юніори (готуються до ЮЗОІ), штатна збірна команда, ЦОП Закарпаття, ДУ ЦОП ЗВС. Старший тренер збірної команди України Тимофій Єршов підсумував результати збору, розповів про підготовку до Юнацьких зимових Олімпійських ігор (ЮЗОІ) та чемпіонату світу серед юніорів (ЧСю), а також окреслив майбутні у цьому сезоні змагання:
Тимофію, як б ви могли описати збір у Пітцталі?
Збір видався дуже складний, спортсменів багато, загалом на зборі тренувалося 12 осіб. Складність у тому, що спортсмени всі різні, із різних команд, трохи різняться в них цілі, а нас всього два тренера. Ми більше були зосереджені на штатній команді, підготовці до ЮЗОІ, але, звичайно, увагу треба було приділяти всім. Це просто нестача тренерського штабу. Особливо це стосується вранішньої постановки траси. Виїжджати доводилося досить рано, о 6 годині, а я один тренер, тому мені було дуже складно, навіть важко передати словами як складно поставити 40 воріт. Дякую спортсменам за допомогу у цьому, але це не їхня робота, вони повинні тренуватися, а не витрачати сили на постановку траси.
До яких змагань готуються спортсмени в цьому змагальному сезоні, чи будуть брати участь в етапах Кубка світу?
Ні, в етапах Кубка світу участь не братимемо, тільки Кубки Європи. Це пов’язано, в першу чергу, із змінами допуску до етапів Кубка світ Міжнародною лижною федерацією FIS. Тепер брати участь у них мають право тільки спортсмени, які ввійшли в ТОП-150 світових гірськолижників. В Україні поки немає спортсменів, які входять у ТОП-150. Але це не тільки в нас така ситуація, а й у багатьох малих гірськолижних країнах. Таке нововведення викликало великий резонанс і обурення серед тренерів збірних, адже потрапити в ТОП-150 дуже складно.
А хто з українських спортсменів наразі найближче до ТОП-150?
Іван Ковбаснюк у швидкісних дисциплінах, його позиція вища, ніж 200. Йому треба дуже добре попрацювати, щоб мати допуск до Кубка світу в сезоні 2020-2021. Складність у тому, що сам механізм нарахування очок теж змінився. Якщо раніше можна було дібрати балів, ставши переможцем чи призером FIS змагань, зараз такої можливості вже немає. Якщо спортсмен стає переможцем FIS стартів, мінімально йому можуть нарахувати 23 бали. А чим менше, тим краще. Допуск до Кубка світу, оці ТОП-150, це приблизно 12-14 FIS поінтів, максимум 15. А 15 FIS поінтів – це якщо спортсмен стає переможцем національного чемпіонату, хоч раніше давали всього 8 пунктів. Раніше на FIS стартах мінімальною константою була 8-9, а зараз вже цілих 23. Тобто ускладнилася система підрахунку балів. Тому, щоб виступати на етапах Кубка світу, треба як мінімум брати участь у Кубку Європи й займати там хороші місця. Також у Континентальних Кубках, Північної та Південної Америки, Азійських Кубках. Тобто бути там і тільки на п’єдесталах пошани.
А з чим пов’язана така зміна правил?
Із комерціоналізацією нашого виду спорту, зокрема Кубка світу. Організаторів цікавить більш професійний рівень проведення змагань, а також фінансова сторона, видовищність. Можна порівняти з боксом чи футболом. Кубок світу – це вершина професійного спорту, тому брати участь у ньому повинні тільки найкращі спортсмени. Причому найкращі не тільки з боку вмінь, а й фінансової складової. Якщо у команди є гроші – є тренери, персонал, хороші лижі, екіпіровка, як висновок – команди довше може перебувати на снігу, тренуватися й показувати достойні результати. Не так все просто.
Коли для українських спортсменів розпочнуться Кубки Європи?
Ми запланували на грудень, січень, можливо, лютий. Буде точно зрозуміло, коли знатимемо бюджет, закладений на цей змагальний рік. Також велику роль відіграє кадрове питання. Будемо намагатися взяти участь у якомога більшій кількості Кубків Європи, але це за умови, якщо вистачатиме ресурсів. Для нас основною зараз є передолімпійська підготовка юніорів, тому штатним спортсменам доводиться непросто. Перший Кубок Європи у нас заплановано 11 грудня у швидкісних видах.
Спортсмени готові до змагань, цьогорічна підготовка до сезону була непоганою. Швидкісні дисципліни тренували в Чилі, наразі – слалом-гігант. Спортсменам треба стартувати й показувати результати.
У Кубках Європи братимуть участь тільки дорослі спортсмени чи юніори теж?
Загалом дорослі гірськолижники, можливо, залучатимемо когось із юніорів.
А які змагання, крім ЮЗОІ, будуть у юніорів?
Крім ЮЗОІ, у березні братимемо участь ще й у чемпіонаті світу серед юніорів. Із поточних змагань – юніорські FIS старти.
А можете назвати всіх спортсменів, які готуються до ЮЗОІ та ЮЧС?
Анастасія Шепіленко (штатна спортсменка, готується й до Кубків Європи), Катерина Пірожко, Катерина Шепіленко (ЮЧС), окремо повинні готуватися Тетяна Кнопова (штатна спортсменка), Юлія Маковецька, Валерія Погарцева, молоді спортсменки 2003 року народження Дарія Гуля та Софія Вишняк. Серед хлопців у нас Олег Пастушенко, Максим Демченко, Назар Петрук, Ілля Сорокманюк, Максиміліан Подобєдов, Тарас Філяк, Максим Марійчин. Можливо, когось пропустив, оскільки багато спортсменів готується з особистими тренерами.
Доволі велика кількість спортсменів. Скільки загалом квот на ЮЗОІ та ЮЧС?
Виступати в кожній дисципліні, а у нас їх 5, можуть 4 юніори й 4 юніорки. Можливо, у різних дисциплінах виступатимуть різні спортсмени, ми ще точно не вирішили. Хто і скільки поїде на які змагання буде відомо вже ближче до самих змагань. Попереду FIS старти, Чемпіонат України, усе стане зрозумілим вже після них. Для того, щоб вивезти таку кількість спортсменів на змагання в Норвегію, треба мати достатні фінансові й кадрові можливості.
Скільки ще навчально-тренувальних зборів буде у юніорів перед змагальним сезоном?
У Пітцталі минув заключний збір. Усі інші будуть уже безпосередньо перед відбірковими змаганнями. Тобто 3-4 дні прикатки, а потім змагання. Спортсмени виступатимуть у слаломі, слалом-гіганті, супер-гіганті, деякі також у швидкісному спуску, оскільки він потрібен для участі в ЮЧС.
Скажіть, коли буде відомо фінансування на 2020 рік?
Про це говорити ще рано, думаю, в листопаді-грудні вже знатимемо. Наразі фінансування від Міністерства на 2019 рік повністю вичерпано, користуємося резервними джерелами фінансування. Передолімпійська підготовка відбувається за допомоги НОКу, деякі спортсмени готуються за кошти ДЦОПу Олімпійських видів спорту, а також ЦОПу Закарпатської області, але це в основному штатні спортсмени, які тренуються до участі в ЮЧС.
Які спортивні плани на найближче майбутнє?
До 6 листопада ми знаходимося в Україні, а 6 вилітаємо в Італію, де протягом місяця братимемо участь у циклі змагань. Це FIS змагання, юніорські старти, а також два Кубка Єропи – серед чоловіків та жінок.
03.11.2019
tags: тимофій єршов готуємося кубків європи