У перший уік-енд осені, з 2 по 4 вересня, одразу після завершення першовересневої ейфорії гостинний готельний комплекс Club Visson приймав учасників цьогорічного тренерського семінару для представників гірськолижного спорту і сноубордингу. Вже другий рік поспіль цей мальовничий куточок Закарпаття, розташований у селищі Костріно, стає місцем змістовних лекцій та палких дискусій щодо шляхів застосування сучасних знань у практиці цих популярних лижних видів спорту. Завдяки фінансовій підтримці НОК України, а також за сприяння Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту фахівці Федерації лижного спорту України, Національного університету фізичного виховання та спорту України (НУФВСУ) і незалежні експерти мали змогу поділитись з колегами з регіонів новітніми розробками та практичним досвідом у підготовці спортсменів-гірськолижників та сноубордистів. Уютні конференц-зали, уважне ставлення з боку керівництва готелю, видовищні краєвиди і сусідство відомого гірськолижного комплексу «Красія», де щороку проводяться численні національні і міжнародні змагання гірськолижників та сноубордистів надихало на плідний робочий настрій.
Вже традиційно семінар розпочався зі вступної доповіді державного тренера з гірськолижного спорту та сноубордингу Леоніда Тікуна. Наукову частину заходу представляли молодший науковий співробітник лабораторії стимуляції роботоздатності та адаптаційних реакцій у спорті вищих досягнень науково-дослідного інституту НУФВСУ Вікторія Безуглая та науковий кореспондент Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України, кандидат психологічних наук Олександр Фармагей. Обидва доклади, як і загальна тематика семінару, стосувались особливостей підготовки атлетів підліткового віку – саме того, з яким працює більшість тренерів у ДЮСШ та відділеннях. У першому докладі Вікторія Безуглая доповіла про особливості розвитку серцево-судинної системи юних лижників, пов’язані з ними складнощі діагностики та адекватної оцінки стану їх фізичного здоров’я. Доклад Олександра Фармагея стосувався характерних рис психології молодих спортсменів, особливостей їх психологічного стану на окремих етапах розвитку, а також освітив низку практичних заходів, що можуть бути використані у практиці тренерської роботи.
Генеральний секретар ФЛСУ Юлія Сипаренко проінформувала учасників семінару про практичні заходи, які реалізуються Міжнародною лижною федерацією FIS у рамках кампанії Bring Children to the Snow для збільшення кількості лижників юного віку та, зокрема, проведення інтернаціонального спортивного свята World Snow Day або «Всесвітній день снігу». У подальшому лекції розділились за напрямками по видах спорту: у конференц-залі зібрались тренери-гірськолижники, у приміщенні напроти розпочали роботу тренери зі сноубордингу.
На чолі зі старшим тренером національної збірної команди України зі сноубордингу Яном Чернеем та старшим тренером юніорської команди Ярославом Климентовським представники сноубордингу провели порівняльний аналіз типових рис техніки провідних спортсменів світу та сноубордистів України. У жвавій дискусії було розібрано необхідні фізичні якості сноубордистів високої кваліфікації та обговорено основи методики тренування атлетів на етапі спортивного вдосконалення. Після перерви заступник голови техкому Ольга Зіньків повідомила про зміни та доповнення до міжнародних правил змагань зі сноубордингу, у тому числі про нові дисципліни у програмі зимових Олімпійських ігор 2014 р., зміни квотних положень тощо.
У цей час тренери з гірськолижного спорту заслуховували доповідь судді міжнародної категорії і технічного делегата FIS Ігоря Сидорка про окремі доповнення до міжнародних правил проведення змагань, практичні приклади проблемних питань, з якими зустрічаються тренери та спортсмени на змаганнях різного рівня, а також проглядали підготовлені паном Сидорком відеоматеріали. Проблемні питання практики підготовки юних гірськолижників порушив у своєму виступі директор гірськолижного спортивного клубу «Київ» Тимофій Єршов. Серед найбільш актуальних питань сьогодення було обговорено альтернативні варіанти підходів до організації підготовки атлетів в аспекті цілей та завдань, що має вирішити тренер у процесі становлення атлета, як спортсмена та як особистості.
По закінченні лекційної частини усі учасники семінару отримали відповідні сертифікати Мінсім’ямолодьспорту.
Окремі презентації лекцій знаходяться за посиланнями:
В.Безуглая "Порушення ритма серця у юних спортсменів"
О.Фармагей "Психологічна підготовка спортсменів-гірськолижників підліткового віку"
Ю.Сипаренко "Всесвітній День Снігу"
Т.І.Єршов "Програми підготовки дітей до 10 років у гірськолижному спорті"
ФЛСУ висловлює глибоку вдячність:
- Міністерству у справах сім’ї, молоді та спорту
- Готельному комплексу «Club Visson»
А також нашим лекторам:
- молодшому науковому співробітнику лабораторії стимуляції роботоздатності та адаптаційних реакцій у спорті вищих досягнень науково-дослідного інституту НУФВСУ Вікторії Безуглой
- державному тренеру з гірськолижного спорту та сноубордингу Леоніду Тікуну
- судді міжнародної категорії з гірськолижного спорту, технічному делегату FIS Ігорю Сидорку
- судді міжнародної категорії зі сноубордингу Наталії Феньовій
- старшому тренеру збірної команди України зі сноубордингу Яну Чернею
- старшому тренеру гірськолижного спортивного клубу «Київ» Тимофію Єршову
- старшому тренеру юніорської збірної команди України зі сноубордингу Ярославу Климентовському
- викладачу кафедри зимових видів спорту ЛДУФК, заступник голови технічного комітету ФЛСУ з гірськолижного спорту та сноубордингу з питань сноубордингу Ользі Зіньків
- науковому кореспонденту Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України, к.пс.н., ст..н.сп. Олександру Фармагею
- генеральному секретарю ФЛСУ Юлії Сипаренко
Окрема вдячність за організацію заходу:
- начальнику збірної команди зі сноубордингу Галині Хабіровій та
- Георгію Климентовському.
05.09.2011 :: ФЛСУ
tags: теорія практика семінар підвищення кваліфікації тренерів гірськолижного спорту сноубордингу 2011