За поданням Федерації лижного спорту України Національний Олімпійський Комітет профінансував поїздку на міжнародний семінар по підвищенню кваліфікації суддів з лижних гонок, в рамках підготовки до ХХІІ Зимових Олімпійських ігор 2014 року. Проходив він з 02 по 05 листопада 2012 року у місті Сочі (Росія)
Українську делегацію на семінарі представляли судді національної категорії з лижних гонок в кількості 5-ти осіб, а саме:
Наш переліт до міста Сочі, враховуючи різницю в часі тривав 12 годин.
Семінар був направлений на навчання технічних делегатів. У семінарі прийняло участь більше ніж 35 делегатів, різних національних федерацій (Україна, Болгарія, Казахстан, Росія, Словенія, Чехія, Румунія).
Семінар проходив протягом двох днів. В перший день були заплановані виступи з доповідями провідних фахівців, а на другий день передбачалося практичне завдання на місці проведення Олімпійських ігор та екзамен для кандидатів в FIS TD.
Розпочався наш семінар о 8:30 ранку та тривав до 19:00.
Першим виступив організатор, представник федерації лижних гонок Росії Георгій Кадиков, який представив учасників та ознайомив нас з планом роботи семінару.
Наступним виступив Міжнародний технічний делегат Пауль Мач з Чехії , який був головним суддею на чемпіонаті світу 2009 року в м. Ліберець (Чехія), а зараз призначений ТД на ХХІІ Олімпійських іграх в м. Сочі 2014. В ході доповіді були розглянуті такі питання:
Під час розгляду цих питань були розглянуті можливості ТД, вимоги до траси і стадіону, маркування траси, безпека, траса для розминки та тестування лиж. Були обговорені різні нестандартні ситуації під час гонки та способи поведінки спортсменів та тренерів на трасі. Також робились наголоси на помилках, таких як: непідготовлені групи прокатників та неправильне їхнє розміщення на лижній трасі під час снігопадів, неправильний розподіл хімікатів при обробці траси в складних метеорологічних умовах.
Голова підкомітету по правилах і контролю міжнародної федерації FIS Урош Поніквар (Словенія) виступив з новинами у міжнародній федерації FIS та розглянув питання санкцій та контролю поведінки спортсменів та тренерів під час змагань в лижних гонках. Під час виступу були розглянуті зміни та доповнення до правил змагань. Запропоновано схему яка полегшувала виявлення порушення правил та вибір штрафних санкцій (дискваліфікація, штрафне стягнення) які слід застосувати до цього порушення. Було встановлено, що сума штрафного стягнення може коливатися від 100 до 999 Швейцарських франків та може накладатися, як на спортсменів, так і на тренерів за порушення під час проведення гонки.
Ще одним цікавим моментом даної доповіді було вирішення практичних завдань, які були запропоновані заздалегідь сформованим групам учасників. Завдання було у вигляді двох відеороликів з порушеннями правил змагань, потрібно було виявити хто з учасників порушив правила та які санкції слід до нього застосувати.
І на завершення семінару була прочитана лекція нашого колеги, судді національної категорії, члена підкомітету по правилах і контролю міжнародної федерації FIS та технічного делегата Кубка Європи 2013 року у м. Харкові Андрія Нестеренка. В ході його лекції були представлені вимоги команд учасників, вимоги до стадіону. Також було запропоновано переглянути фото сучасних, індивідуальних, пересувних вакс-кабін та способи їх розміщення. Порівнювались Олімпійські та Паралімпійські об’єкти.
Другий день семінару розпочався поїздкою на місце проведення ХХІІ Олімпійських ігор 2014 року на Красну Поляну. Туди нас довезли на мікроавтобусах, а на саму гору підняли за допомогою джипів.
Проте підчас змагань там буде працювати фунікулер.
На горі нас розподілили по групах та роздали конкретні завдання:
Після повернення в пансіонат лідер кожної групи виступав з доповіддю, запропонованого варіанту вирішення, поставленого його групі завдання. Після закінчення обговорення рішень груп були проведені екзамени для кандидатів в FIS TD.
Хотілось би ще додати, що наша делегація в кількості 7 осіб відвідувала місце проведення Олімпіади і в 2008 році. На той момент, там були лише відмітки на деревах де буде проходити траса. За ці чотири роки була зроблена величезна робота. Побудовано Олімпійське селище, зведено комплекс з стрільбищем і трасами для біатлону, також вже є готові і трампліни.
В лютому 2013 року планується провести передолімпійський тиждень. Щодо інфраструктури міста, то було розбудовано і здано в експлуатацію аеропорт Адлер, пробивається два додаткових тунелі для під’їзду до місця змагань, запущено електротранспорт та розширюються автомагістралі.
Щодо організації семінару то він був організований на високому рівні. Просторий конференц-зал, з великим екраном та всією необхідною аудіо і відеоапаратурою. Також було запрошено перекладача, оскільки семінар проводився на іноземній (англійській) мові. Загалом залишились позитивні враження від поїздки. Проте є і декілька побажань, щодо організації заходу. Доцільно було б збільшити кількість днів на проведення семінару, тому що важко сприйняти та засвоїти такий об’єм інформації за день. Також варто було б попереджати завчасно про потрібну форму для практичних занять, оскільки болото, яке було на стадіоні повсюди, заважало нормально працювати.
Суддя національної категорії Маркіян Стефанишин (м. Львів)
26.11.2012 :: ФЛСУ
tags: українські судді взяли участь міжнародному семінарі лижних гонок