Поточний змагальний сезон ознаменувався для українського сноубордингу й лижного спорту загалом історичними результатами – 2 та 6 місце на Чемпіонаті світу, які принесла нам сноубордистка Аннамарі Данча. Для Рії за останні роки ця срібна перемога є не єдиним досягненням – спочатку спортсменка стала мамою доньки, а потім повернулася у професійний спорт. Точніше сказати, вона його й не лишала. А як саме торувала шлях до срібною перемоги – розповів старший тренер національної збірної України зі сноубордингу паралельні дисципліни Валерій Белінський.
- Валерію Володимировичу, вам слово. Чим відразу хочеться поділитися після Чемпіонату світу?
Хочу почати із привітання нашої спортсменки Аннимарії Данчі із чудовим результатом, 2 та 6 місцем на Чемпіонаті світу 2019. Цей результат є феноменальним не тільки для самої спортсменки, а й для цілої держави, адже український сноубординг ніколи не бачив таких здобутків. Аннамарія в черговий раз, згадуючи Чемпіонат світу серед юніорів, де вона взяла перемогу, довела свою приналежність до світової спортивної еліти. Її шлях до срібної перемоги був тривалим та складним. Наразі Рія є мамою, тому всі збори, тренування, важкі переїзди та постійна виснажлива робота даються непросто, однак вона здійснила героїчний вчинок – повністю відалася сноубордингу і він їй за це віддячив, подарувавши спортсменці та збірній команді такий чудовий результат. Тому Рія на це заслужила. Без перебільшення можу сказати, що всі ці роки спорт, після родини, є для неї на першому місці. Перервавши спортивну кар’єру декретною відпусткою, Аннамарія впевнено повернулась і повністю присвятила себе спорту. Уявіть, вже через 5 місяців після народження доньки Рія вийшла тренуватися на сніг. Тому такий результат, у першу чергу, перемога над собою, її заслуга та устремління. Буває, що у спортсмена є фінансування, нова екіпіровка, досвідчений тренер, але немає результатів. Чому? Бо немає прагнення до перемоги. Аннамарія ним наділена сповна.
- Чи сподівалися, передбачували, розраховували ви перед Чемпіонатом світу на такий високий результат?
Загалом сподівалися на 3-6 місце. Чому саме так? Увесь минулий змагальний сезон Аннамарі під час кваліфікації була близько до фіналу. У цьому році ми пізно розпочали сніжну підготовку, бо не було можливості, однак у січні наздогнали та добре потренувалися. Ось і маємо такий результат. Звичайно, розраховували мінімум на 6 місце, яке й підтвердилося в гіганті. Після отримання 6 позиції Аннамарі помітно набралася впевненості, такий результат ніби дав їй поштовх до ще кращих здобутків, хвилювання трохи відступило. Тому маємо в слаломі срібло.
- Зважаючи на не краще фінансування спорту в Україні, почасти наші спортсмени показують феноменальні результат: Олександр Абраменко у фрістайлі, Аннамарі Данча у сноубордингу. На вашу думку, у чому полягає секрет таких здобутків?
Часто у таланті. У 20-річному віці Аннамарі вже стала переможницею Чемпіонату світу серед юніорів, що безперечно свідчить про її спортивний талант. Про перспективу спортсмена можна говорити в юніорському віці, адже не може спортсмен, який у юності показує такі результати, бути не здібним та не мати спортивний хист. У Рії є цей талант, а також працьовитість і велика жага до перемоги. Визначним у її шляху до срібної перемоги стали 2017-2018 змагальні роки, а саме час передолімпійської підготовки. Тоді Рія показала кращий у своїй спортивній кар’єрі результат на етапі Кубка світу (8 позиція в Банско, Болгарія). Минулого сезону ми заклали хорошу базу сніжної підготовки, готувалися до Олімпіади й теж планували не нижче 6 місця. Однак, не по вині спортсменки (сніжний покрив не старті не відповідав вимогам) Аннамарі не підтвердила наші плани, показавши 28 результат. Тобто основна технічна та тактична база спортсменки була закладена ще у сезон 2017-2018 років. Рія дуже багато працює, віддається тренуванням та змаганням сповна, а потім ще й детально аналізує свої помилки. Такі результати не можуть братися нізвідки. Це завжди тривала й непроста праця.
- Чи можна об’єктивно вважати, що після таких історичних перемог, розпочнеться період пожвавлення та покращення результатів українських спортсменів на міжнародній арені?
Так, звичайно. Часто буває, що варто комусь почати, як череда успішних виступів та результатів уже не за горами. До прикладу, сноубордистка Олександра Мальованна, перспективна спортсменка. Якщо раніше на Чемпіонаті світу була 35, то зараз у гіганті показала 24 результат. Безперечно, це постійна робота, але позитивний приклад завжди надихає на нові досягнення. Олександр Белінський показав 27 результат – найкращий на Чемпіонаті світу у своїй спортивній кар’єрі. Підтримка Федерації та Міністерства, талант та робота над собою спортсмена, а також правильний підхід тренерів, що не менш важливо, у сумі завжди дають позитивні результати. Як я вже говорив, що спортивний хист помітно ще в період юніорських змагань. Якби в тих спортсменів, які займають призові місця або хоча б потрапляють до 10 найкращих на міжнародних змаганнях, хоча б протягом 4-5 років вкладати достатні матеріальні ресурси, – ми б мали призерів та переможців дорослих Кубків та Чемпіонатів. А у нас трапляється, що за юніорський період спортсмени отримують достойні результати, а ось після переходу в дорослу команду – починають згасати та втрачають інтерес. Адже збільшується кількість тренувань, а разом із тим і матеріальні витрати, а кошти не завжди є. Тому часто українським спортсменам складно конкурувати із закордонними колегами, наших просто витісняють. І, звичайно, важливою є робота тренерського штабу. Коли разом із збірною командою на збори або змагання їздить тільки один тренер – максимальної продуктивності в роботі досягти важко. Стратегія тренера теж має важливу роль, її побудова – постійний і безперервний пошук.
- Які плани у збірної команди на наступні змагальні роки?
Зараз ми потрапили у першу категорію фінансування, тому на наступні роки збори та змагання фінансуватимуться в повному об’ємі. Будемо готуватися до FIS змагань, етапів Кубків світу, Чемпіонату світу і як найвища мета – до Олімпіади. Звичайно, на наступному Чемпіонаті світу будемо боротися вже за перемогу, а вже на наступний рік після Чемпіонату – за якнайкраще місце на зимовій Олімпіаді.
У найближчому майбутньому, тобто на закінчення поточного змагального сезону, у нас запланована участь у етапах Кубка світу в Швейцарії та Німеччині, після чого спортсмени йдуть на відпочинок. Влітку плануємо займатися загальною та спеціальною фізичною підготовкою, а вже в липні – стати на сніг. Задача на цей сезон виконана на всі 300%.
02.03.2019
tags: валерій белінський чемпіонаті світу здобула перемогу собою цьому допомогли