Затверджено Президією ФЛСУ від __ листопада 2008 року.
I. Загальні положення.
1.1. Спортивні судді здійснюють контроль за дотриманням правил змагань, що містять вимоги до учасників змагань, спортивних споруд, спорядження, обладнання, умов і порядку визначення переможців змагань та до їх результатів, а також фіксування спортивних результатів.
1.2. Суддівство змагань є почесною і відповідальною громадською роботою, яка виконується на добровільній основі.
1.3. Суддями можуть бути громадяни України віком від 16 років, які мають відповідну підготовку та висловили бажання прийняти участь в суддівстві змагань. Призначення суддів на змагання відповідного масштабу відбувається від рівня їх підготовленості і кваліфікації.
1.4. При суддівстві змагань суддя повинен бути чесним та неупередженим, бути прикладом для спортсменів та тренерів, суворо виконувати правила змагань, постійно підвищувати рівень виховання спортсменів, вести постійну боротьбу з випадками недисциплінованості, грубості, нетактовності, порушеннями правил змагань, активно сприяти пропаганді спорту.
ІІ. Класифікація суддів.
2.1. Затверджуються наступні категорії суддів:
2.1.1. Суддя з гірськолижного спорту.
2.1.2. Суддя І категорії з гірськолижного спорту.
2.1.3. Суддя національної категорії з гірськолижного спорту.
ІІІ. Порядок присвоєння суддівських категорій
3.1. Право присвоєння суддівських категорій надається:
3.1.1. "Суддя з гірськолижного спорту", "Суддя І категорії з гірськолижного спорту" - обласним осередкам федерації лижного спорту України (ФЛСУ), яким делеговано право займатися розвитком гірськолижного спорту в області у встановленому законом порядку;
3.1.2. "Суддя національної категорії з гірськолижного спорту" - виключно ФЛСУ.
IV. Вимоги до присвоєння суддівських категорій
4.1. Суддівські категорії можуть бути присвоєнні при виконанні наступних вимог:
4.1.1. "Суддя з гірськолижного спорту":
- знання правил змагань з гірськолижного спорту ;
- наявність стажу суддівства не менше 3-х змагань будь-якого рангу на будь-якій суддівській посаді.
4.1.2. "Суддя І категорії з гірськолижного спорту":
- наявність категорії "Суддя з виду спорту";
- проходження суддівського семінару, складення іспиту з правил змагань;
- наявність практичного досвіду суддівства не менше 7-ми змагань на першість міста або більш високого рангу на посаді не нижче за старшого судді або секретаря.
- 4.1.3. "Суддя національної категорії з гірськолижного спорту": наявність категорії "Суддя І категорії з гірськолижного спорту" та стажу суддівства не менше 3-х років після її присвоєння;
- участь у всеукраїнському семінарі суддів та складення іспиту у всеукраїнській колегії суддів;
- участь у проведенні обласного семінару суддів;
- наявність практики суддівства не менше 5-ти змагань обласного і 3-х змагань всеукраїнському масштабу в якості головного судді, заступника головного судді або головного секретаря.
V. Права та обов'язки суддів.
5.1. Суддя має право:
5.1.1. Приймати участь у суддівстві змагань з гірськолижного спорту, отримати посвідчення та носити нагрудний суддівський значок, затверджений для даної категорії.
5.1.2. Проводити семінари та інструктажі за дорученням колегії суддів;
5.1.3. "Суддя національної категорії з гірськолижного спорту" має право першочергового придбання квитків на всі змагання з лижного спорту, які проходять на Україні, а також безкоштовних відвідувань змагань зі свого виду спорту.
5.2. Суддя зобов'язаний:
5.2.1. Знати правила змагань зі свого виду спорту, суворо та об'єктивно використовувати їх у процесі суддівства, сприяти проведенню змагань на високому організаційному рівні;
5.2.2. Постійно підвищувати свою суддівську кваліфікацію, рівень фізичної підготовленості, передавати свої знання та досвід молодим суддям, приймати активну участь в роботі колегії суддів і пропаганді спорту, у роботі семінарів по підготовці і підвищенню кваліфікації суддів;
5.2.3. Рішуче боротися з проявами грубості, недисциплінованості, порушенням правил змагань з боку учасників, тренерів та представників;
5.2.4. Бути прикладом дисциплінованості та організованості під час проведення змагань, неупереджено та справедливо вирішувати спірні питання, згідно правил змагань, сумлінно відноситися до своїх обов'язків;
5.2.6. При виконанні суддівських обов'язків бути в акуратній формі, носити розпізнавальний знак судді;
5.2.7 Не менше ніж 1 раз на 4 роки проходити перепідготовку і підвищення кваліфікації.
VI. Колегії суддів
6.1. Колегії суддів з гірськолижного спорту організовуються в обласних осередках федерації лижного спорту України при наявності в них не менше 10 суддів. При недостатній кількості суддів, можуть бути створені об'єднані колегії суддів декількох обласних осередків.
6.2. Колегію суддів обласного осередку ФЛСУ очолює голова, який обирається відкритим голосуванням 1 раз на 4 роки на загальних зборах суддів.
6.3. Всеукраїнська колегія суддів з гірськолижного спорту знаходиться при ФЛСУ і утворюється з числа найбільш активних та кваліфікованих суддів з гірськолижного спорту в складі 6 чоловік терміном на 4 роки. Головою всеукраїнської колегії суддів з гірськолижного спорту обирається один з членів колегії, який обирається відкритим голосуванням 1 раз на 4 роки на загальних зборах суддів.
6.4. Колегія суддів працює згідно плану, затвердженого відповідним технічним комітетом федерації гірськолижного спорту.
6.5. Колегія суддів може організувати постійні або тимчасові комісії з суддівського активу, призначати суддів для проведення змагань, проводити семінари підвищення кваліфікації та інше. Склад комісій та їх рішення затверджуються відповідним технічним комітетом ФЛСУ.
VII. Зміст роботи колегії суддів.
7.1. Колегії суддів:
7.1.1. Здійснюють роботу із забезпечення підготовки та проведення змагань силами суддів, які об'єднані в дану колегію.
7.1.2. Заслуховують звіти головних суддів за підсумками проведених змагань.
7.1.3. За необхідностю здійснюють інспекцію підготовки та проведення змагань.
7.1.4. Організовують заходи з метою якісного проведення змагань, пропаганди гірськолижного спорту.
7.1.5. Організовують заходи щодо обміну досвідом роботи суддівських колегій і провідних суддів.
7.1.6. Здійснюють підготовку та підвищення кваліфікації суддівських кадрів шляхом організації семінарів, нарад, засідань, конференцій, консультацій, періодичного проведення атестації суддів, прийняття екзаменів з правил змагань, вивчення досвіду суддівства змагань та т.п..
7.1.7. Розглядають матеріали стосовно присвоєння суддівських категорій, ведуть особистий облік суддів.
7.1.8. Розглядають матеріали щодо призупинення дії суддівських категорій суддям, які не виконують свої обов'язки, несвоєчасно проходять перепідготовку або не виконують екзаменаційні вимоги.
7.1.9. Керують діяльністю нижчестоящих колегій суддів, узагальнюють та поширюють досвід їх роботи.
7.1.10. Пропонують організаціям, що проводять змагання з гірськолижного спорту, кандидатури на посаду головного судді, заступника головного судді, головного секретаря з числа суддів, кваліфікація яких відповідає рангу змагань;
7.1.11. У рамках своєї компетенції призначають технічних делегатів змагань.
7.2. У випадку не виконання своїх обов'язків колегія суддів, може бути достроково розпущена рішенням президії ФЛСУ чи її осередка, при яких вона знаходиться.
ІІХ. Призначення суддів
8.1. На посаду головного судді та головного секретаря Всеукраїнських змагань з гірськолижного спорту призначаються лише судді національної та міжнародної категорії. Як виняток, за рекомендацією колегії суддів ФЛСУ, головним суддею і секретарем всеукраїнських змагань можуть призначатися судді 1 категорії, що мають великий досвід роботи та практику суддівства не менше 3-х обласних змагань на відповідній посаді.
8.2. На посаду головного судді та головного секретаря обласних змагань з гірськолижного спорту призначаються тільки судді 1-ї, національної та міжнародної категорій. Як виняток, за рекомендацією обласної колегії суддів головним суддею та секретарем обласних змагань можуть призначатися судді з гірськолижного спорту, які мають великий досвід роботи та практику суддівства не менше 3-х міських або районних змагань на відповідних посадах.
8.3. Незалежно від суддівських категорій, судді, які не пройшли або пройшли несвоєчасно перепідготовку, підвищення кваліфікації та не склали теоретичного іспиту і нормативів з фізичної та технічної підготовки, не можуть бути призначені для суддівства змагань будь-якого рангу.
ІХ. Посвідчення, знаки та спортивна форма суддів
9.1. При присвоєнні суддівської категорії Федерацією лижного спорту України видаються іменні посвідчення єдиного зразку та суддівські знаки. Придбання суддівських квитків та знаків проводиться за рахунок суддів.
9.2. Спортивна форма суддів встановлюється згідно правил змагань з виду спорту.
9.3. При проведенні змагань судді повинні мати необхідне спорядження для виконання робіт згідно призначеної посади.
Х. Облік суддів
10.1. Судді з гірськолижного спорту перебувають на обліку у колегіях суддів обласних осередків ФЛСУ.
10.2. Суддівство змагань реєструється у заліковій картці, яка ведеться колегією суддів за місцем обліку даного судді.
10.3. При зміні місця мешкання суддя зобов'язаний знятися з обліку у колегії суддів і стати на облік у спортивний організації за новим місцем мешкання чи роботи.
10.4. Обласні осередки повинні щорічно надавати звіт згідно затвердженої ФЛСУ форми про роботу суддівської колегії до 30 грудня п.р.
Відповідальний за редакцію - Голова колегії суддів з гірськолижного спорту М.Ф.Пономаренко